Разводът не е детска тема

Видео: Разводът не е детска тема

Видео: Разводът не е детска тема
Видео: «Развода не будет» Мелодрама (2018) @Россия 1 ​ 2024, Април
Разводът не е детска тема
Разводът не е детска тема
Anonim

Възможно ли е да се разведе дете? Несъмнено донякъде странен въпрос … Разбира се, че не! Но всъщност това, уви, се случва …

Детето е неделимо същество, както психологически, така и физически.

Не може да се раздели на две части: мама и татко. И дайте едната половина след развода на татко, а другата на мама.

Детето остава напълно и напълно, след развода на родителите, с един от родителите. Вярно, емоционално, той не винаги е съгласен с решението на възрастни и близки до него хора.

В повечето случаи той остава при майка си. И татко може да вижда само от време на време, но се случва с времето - никога …

Мотивите и причините за раздялата на двама обичащи някога хора, или просто нещо интересно един на друг наведнъж, могат да бъдат най-различни …

Веднъж те искаха да бъдат заедно и дори да създадат дете като свое продължение. И тогава изведнъж … в отношенията им започна да се случва нещо, което взаимното забавление и като цяло съвместният живот станаха почти невъзможни.

Или може би само за един от тях … И тогава той си тръгва …

Листа … Така казват и когато някой умре. Да, в края на краищата има израз, че „раздялата е малка смърт …“

И когато това се случи по този начин: с болката от раздялата с човек, който някога ви е бил скъп, острото чувство на несигурност в бъдещето, тогава ако има дете наблизо в такова семейство, тази ситуация може да бъде изключително травмираща и болезнено за него.

Детето не иска да пусне татко, той го обича. И мама също …

Това е изключително трудна задача за него. В края на краищата той веднъж се превърна в свързващото звено, което може би свързваше и държеше тези двама някога непознати заедно. И тогава те станаха близки, скъпи и скъпи един на друг. Включително благодарение на детето.

Е, или един ден разбраха, че никога не са го направили … Взаимното разбиране не се получи, натрупа се раздразнение и … дори едно дете не може да изглади непоносимата грубост в общуването и интимността …

Болезнено и трудно е детето да се раздели с един от родителите. Той разбира, че това вече не е цяло семейство, остава само част от него …

Той не може да се „разбие“на две части, въпреки че душата му може да се разцепи и да се втурне в търсене на изход от житейската ситуация, която се е оформила толкова трудно за него.

И може да се образува вътрешноличен конфликт: когато искам да бъда и с мама, и с татко … А това е невъзможно. И е много трудно да се избере.

image
image

и даже, если за ребенка принимают выбор родители, психологически не всегда он согласен с их решением. он может очень переживать из-за этого. болеть, плохо вести себя, таким образом всячески пытаясь обратить на себя внимание и… совместить несовместимое, т.е. примирить и соединить вновь своих родителей.

конечно существует большая разница в реакции и восприятии ребенка на ситуацию развода родителей в зависимости от его возраста. маленький ребенок более беззащитен и зависим от родителей. он полностью подчиняется их выборам и решениям.

но даже и подростки, и люди постарше воспринимают данную ситуацию весьма ранимо…

а подростки – особенно, ведь они находятся как бы на возрастном рубеже: уже не дети, но еще и не взрослые…

уже имеют свое видение и мнение, но все еще за них несут ответственность родители. и дети все еще остаются зависимыми от родителей, в целом.

иногда развод – единственно действенный выход из образовавшегося «темного» и сложного лабиринта отношений между мужчиной и женщиной.

но при этом обязательно и необходимо учитывать состояние ребенка в столь неоднозначной для него жизненной ситуации и, по возможности, бережно относиться к его еще неокрепшей психике. дистанцировать его от всевозможных разбирательств, выяснений, не перегружать его детский мир такими крайне сложными взрослыми историями.

image
image

ребенок не виноват в сложившейся ситуации. он пришел в этот мир, потому что так захотели его родители и они, прежде всего, несут ответственность за свои выборы и за него.

при ситуации развода родителей ребенку необходимо время для адаптации к новым условиям, ему необходимо принять новую для него жизненную ситуацию прежде всего психологически. возможно меняется место жительства, приходится идти в новую школу, знакомиться с новым коллективом… все эти разводные изменения достаточно радикальны для психики ребенка и могут вызывать различные опасения и переживания.

семейная система рушится, ребенок может воспринимать это, как угрозу своей личной безопасности, нарушается базовое доверие к миру, появляется внутренняя нестабильность и бесконечная тревога за будущее…

родители для ребенка – его опора и поддержка, прежде всего, и если эта «опора» претерпевает различного рода деформации, то ребенку становится крайне страшно выживать в подобной непредсказуемой и нестабильной ситуации.

в этот период важно, по возможности, обходиться деликатно с внутренним состоянием ребенка и разрешать возникающие взрослые вопросы конструктивно, стараясь беречь психику ребенка.

ребенку крайне необходимо знать и чувствовать, что несмотря ни на какие жизненные перипетии, семейные «бури и крушения», он всегда любим и ценен для своих родителей.

и это понимание для него является источником живительной силы и поддержки, которую он пронесет сквозь уже свою взрослую жизнь…

Препоръчано: