МЪЖЪТ И ЖЕНАТА В МЕН

Видео: МЪЖЪТ И ЖЕНАТА В МЕН

Видео: МЪЖЪТ И ЖЕНАТА В МЕН
Видео: ЕВГЕНИ МИНЧЕВ- Мъжът и жената в мен… /Синоптиците/ 2024, Април
МЪЖЪТ И ЖЕНАТА В МЕН
МЪЖЪТ И ЖЕНАТА В МЕН
Anonim

„Мъжът и жената в мен“е техника на насочено въображение - визуализация и хармонизация на мъжки и женски принципи. С помощта на тази техника се генерират символи, с помощта на които човек може да усвои съдържанието на несъзнаваното. Психологът създава ситуация, в която човек се фокусира върху картина, ситуация, образ.

Инструкции: представете си женски образ в себе си. Това може да бъде момиче, момиче, възрастна жена, възрастна дама … Изображението трябва да се визуализира възможно най -подробно - възраст, външен вид, дрехи, настроение, действия. Опитайте се да взаимодействате с този образ: предприемете някои действия с представения женски образ - говорете, плачете, прегръщайте се и т.н. Запомнете тези чувства. Когато приключите с взаимодействието с женския образ, визуализирайте мъжкия образ в себе си. Изображението трябва да се визуализира възможно най -подробно - възраст, външен вид, дрехи, настроение, действия. Опитайте се да взаимодействате с този образ: изпълнете някакво действие с представения мъжки образ - говорете, играйте, прегърнете се и т.н. След това си представете вече познатите образи на мъж и жена заедно. Как са разположени един спрямо друг - близо, далеч, помежду им нещо или някой. Могат ли да взаимодействат помежду си, ако да, кой от тях е по -активен, какво прави, как се възприема един друг. След това изобразете изображенията, които сте видели, и тяхното взаимодействие.

image
image

в качестве критериев оценки визуальных репрезентаций мужского и женского начала могут быть следующие

  1. степень дифференцированности образа. под дифференцированностью понимается сложность, целостность, наличие деталей образа.

    image
    image
  2. гармоничный и негармоничный характер отношений между образами мужского и женского начала. если образы легко вступали в контакт (например, «мужчина взял девочку за руку и они пошли весело разговаривая»), то отношения оцениваются как гармоничные. если между образами не было контакта (например, «как только пытаюсь представить их вместе один из образов исчезает») или отношения были конфликтными (например, «им не нравится быть вместе»), то отношения оцениваются как негармоничные. также на негармоничный характер отношений могут указывать символы представленных начал. так, один из образов может быть представлен в виде человека, а другой в виде пятна, кляксы, точки, предмета и т.п.

    image
    image
  3. отношение к образу мужского и женского начал, которое может быть позитивным, негативным, индифферентным, амбивалентным.

    image
    image
  4. соответствие мужского и женского начал полоролевой символике, которая принята в культуре. к женским символам относят: воду, землю, грязь, цветы вогнутой формы, различные сосуды, различные волнистые и вогнутые линии, животные, которые символизируют женские особенности (кошка, белка) и пр. к мужским символам относят: воздух, огонь, солнце, всевозможные удлиненные, конические, цилиндрические формы, оружие, самолет, галстук, трость и пр.

    image
    image

Препоръчано: