Изоставяне във връзка с майката и детето

Съдържание:

Видео: Изоставяне във връзка с майката и детето

Видео: Изоставяне във връзка с майката и детето
Видео: Майката на детето ми избяга - Жоро Игнатов (03.10.2021) 2024, Април
Изоставяне във връзка с майката и детето
Изоставяне във връзка с майката и детето
Anonim

Не искам да напускам, докато съзнателно не реализирам таланта си и не отгледам семето, което беше посято в мен … Аз съм овощно дърво и земеделски производител, отглеждащ култури … Осъзнавайки това, станах по -сериозен и по -твърд по дух

Кейт Келвиц

Детето има вродена привързаност, която се изразява в плач, смучене, хващане, усмивка, дрънкане. Първоначалният потенциал на привързаност се проявява с пълна сила до три години, като се развива и претърпява промени до юношеството, когато "мацката" активно гледа от гнездото и от време на време го напуска. Привързаността на възрастен е отражение на неговите преживявания в ранна детска възраст. С оптималния стил на поведение на майката, когато се грижи за дете, се формира двойка, която се обича и се радва един на друг. Това е връзка, в която и двамата изпитват радост и удоволствие. За детето е много важно да се чувства като обект на майчината радост, удоволствие и гордост. Всяка от тази двойка трябва да се чувства слята помежду си. Грижите за майчините деца не са график на смяна, а жив процес на човешко взаимодействие, който променя естеството на двете.

image
image

в привязанности матери, которая любит, ребенок получает не только защиту, но получает надежный фундамент доверия, на котором строится его уверенность в себе и окружающем мире.

отсутствие матери провоцирует у ребенка страх, печаль и раздражение. депривированный со стороны матери человек склонен устанавливать тревожные или нестабильные отношения, которые могут превращаться в пагубную и разрушительную зависимость, чрезмерное «цепляние» за людей или, напротив, человек формирует контрзависимость, развивая ложную самодостаточность. оба эти проявления, являются результатом депривации со стороны матери.

image
image

балинт различает два типа нарушений в отношениях матери и ребенка: онкофилы, которые цепляются за объект, и филобаты, которые избегают объекта. разочарование в первичном объекте привязанности приводит онкофила к постоянному хватанию за объект. филобат самодостаточен и кажется уверенным в себе.

оба ведут себя неадекватно перед лицом действительности, лишенные способности принять двойственность, лежащую в ее основе.

люди с нарушенной привязанностью слишком бурно и болезненно реагируют на расставания, чрезмерно тревожатся по поводу потери, патологически переживают горе.

тереза авильская сравнивала отношения с богом с отношениями матери и ребенка и говорила, что человек возносится в боге подобно тому, как младенец возносится к материнской груди. приблизительно об этом говорит винникотт: «основой способности к установлению отношений является достаточно хорошая мать. для ребенка, начавшего жизнь таким образом, идея доброты или идея устойчивого, обращенного к нему родителя или бога приходит совершенно естественно».

Препоръчано: